U vrijeme kada smo suočeni s promjenom klime i sve većim brojem ekstremno toplih dana u ljetnim mjesecima, klima uređaju ne predstavljaju više samo pitanje komfora već i zaštitu ljudi od nepovoljnih vanjskih i unutarnjih utjecaja, te da životne i radne uvijete učine ugodnijim. To se postiže na način da se stvori optimalna kvaliteta zraka (čisti zrak, adekvatna temperatura, adekvatni stupanj vlage). Stvaranje osjećaja ugode ljudima, jedan je od glavnih razloga klimatiziranja zatvorenih prostora.
Za vrijeme vrućih i sparnih dana preporučuje se boravak u klimatiziranom prostoru svima, posebice starijim osobama (starijima od 65 godina), kroničnim bolesnicima (srčanim bolesnicima) i osobama s povišenim krvnim tlakom. Dokazano je da adekvatna temperatura i vlaga zraka direktno utječu na opće zdravstveno stanje ljudi, njihovu produktivnost i kreativnost. No pri tome treba paziti da razlika između vanjske temperature i one u prostorijama ne bude veća od 5°C do 6°C. Veća razlika u temperaturi šteti zdravlju jer nagle promjene temperature uzrok su reakciji organizma poput visokog stupnja stresa. Najprimjerenija vlažnost zraka je od 50%, a klima uređaj mora biti podešen tako da polako ispušta hladan zrak.
U bolničkim prostorima, posebno u operacijskim salama, kao i u mikrobiološkim laboratorijima, klima uređaji imaju i dodatne funkcije s obzirom na posebne zahtjeve takovih radnih sredina, t.j. za praktički sterilnim uvjetima rada.
Ukoliko se klima uređaji ispravno koriste i ako se redovito održava njihova čistoća, oni će definitivno pridonijeti ugodi stanovanja, te optimalnim radnim uvjetima i povećanom radnom učinku.