Pranje predstavlja mehaničku mjeru dezinfekcije kojom se sa površine uklanjaju naslage organskog i anorganskog porijekla, te naslage biofilma.
ŠTO JE PRANJE
Pranje predstavlja mehaničku mjeru dezinfekcije kojom se sa površine uklanjaju naslage organskog i anorganskog porijekla, te naslage biofilma. Pranje predstavlja samostalnu metodu kojom se sa površine uklanja najveći broj mikroorganizama, i predstavlja preduvjeti a za uspješno provođenja drugih postupaka dezinfekcije.
Svrha svakog pranja je dobiti površinu s koje je uklonjen biofilm, a da na njoj nisu zaostale tvari iz sredstva za pranje.
Pranje je kao i dezinfekcija složen proces. Za uspješno provođenja pranja potrebno je razumijevanje temeljnih fizikalno-kemijskih mehanizama i kinetike koji se pri tome odvijaju.
Kinetika objašnjava kretanje i sile koje nastaju pri prolazu kemijskog sredstva za pranje kroz biofilm (nečistoću).
Na kinetiku pranja utječe:
- temperatura sredstva za pranje,
- svojstvo prodiranja preparata u biofilm,
- vrsta nečistoće,
- sastav deterdženta,
- fizikalno-kemijske karakteristike površine materijala koji se čisti (tehnička svojstva),
- fiziklano stanje površine materijala koji se čisti (starost, oštećenja)
- mehanička sila pranja
MEHANIZMI PRANJA
Mehanizmi pranja ovisni o vrsti nečistoće i sredstva za pranje. Nečistoće su razvrstane u glavne kemijske grupe ali one mogu biti pomiješane pa najčešće imamo masu nečistoća koja se uglavnom sastoji do masti, bjelančevina i minera.
Ovisno o vrsti nečistoće koriste se odgovarajuća sredstva za pranje kako je prikazano u tabeli. Isto taku u tabeli su dani mehanizmi pranja koji se prilikom pranja odvijaju ovisno o vrsti nečistoće i sredstva koje se koristi.
Vrsta nečistoće |
Kemijska sredstva |
Mehanizmi pranja |
Mast |
Lužnata sredstva
|
Saponifikacija Otapanje |
Bjelančevine |
Lužnata sredstva
|
Istiskivanje površinski aktivnim tvarima |
Opći principi mehanizma pranja
1.Prvi stupanj: Reakcija preparata s tvarima iz vode i nečistoće.
2.Drugi stupanj: Transport preparata u nečistoću.
3.Treći stupanj:Prodor preparata do materijala
4. Četvrti stupanj: Reakcija čišćenja.
5. Peti stupanj:Difuzija sredstva u nečistoći prema mjestu manje koncentracije.
6. Šesti stupanj:Erozija (izlokavanje, izjedanje) čestica nečistoće mehaničkim pranjem
Mehanizam pranja možemo jednostavno opisati kao prodiranje otopine za pranje u nečistoću, bubrenje i pucanje nečistoće što omogućuje još bolje prodiranje otopine za pranje u nečistoću, djelovanje otopine i na kraju odvajanje nečistoće od površine.
O ČEMU OVISI UČINKOVITOST PRANJA
Učinkovitost pranja ovisi o brojnim čimbenicima:
- Debljini naslaga nečistoće
- Učinkovitost pranja ovisi o debljini sloja nečistoće. Ako je on velik (zapuštena površina) zbog
- mehanizma pranja uklonit ćemo samo određeni sloj nečistoće i ponekad je potrebno ponoviti postupak
- Odabiru sredstava za pranje
- Od posebne je važnosti odabir prikladnog preparata prema vrsti nečistoće i njegova pravilna primjena. Kemijska građa molekula deterdženta značajno utječe na njegova svojstva
- Pravilno podešenoj koncentracija otopine
- Pravilno podešene koncentracije deterdženta iznimno su važne za djelotvorno pranje. Poznat je fenomen paradoksa kod bjelančevinastih nečistoća – ako se koncentracija deterdženta poveća iznad optimalne količine učinak pranja se smanjuje.
- Optimalnoj temperaturi
- Posebno su važne optimalne temperature otopina preparata za pranje. Istraživanja na model nečistoćama pokazuju veliki porast količine odvojene nečistoće (mg/cm2) pri pranju istim preparatom na optimalnim temperaturama.
- Vrjemenu kontakta sredstva i površine
- Osim temperature važno je i vrijeme kontakta preparata s nečistoćom i zato ono treba biti optimalno (različito je za različite preparate; u prekratkom vremenu ne može se u potpunosti dogoditi proces pranja, koji je vrlo složen – vidi stupnjeve pranja).