Zašto se kontrola provodi?
Kontrola higijenskog stanja klima uređaja provodi se sa ciljem da se utvrdi stupanj kontaminacije pojedinih dijelova klima uređaja koji dolaze u neposredan kontakt sa zrakom, tj. onih dijelova preko kojih struji zrak.
Površine u klima uređaju mogu biti kontaminirane naslagama nečistoća i biofilma. Kontrolom klima uređaja možemo detektirati vidljive i nevidljive naslage nečistoća i biofilma, kao i kontaminaciju površina mikroorganizmima.
Nakon što se utvrdi stupanj kontaminacije mogu se odrediti potrebne mjere i aktivnosti da se postigne zadovoljavajući nivo mikrobiološke čistoće površina u klima uređajima.
Kada se kontrola provodi?
Kontrola higijenskog stanja klima uređaja može se provodi tokom korištenja - eksploatacije uređaja i neposredno nakon čišćenja.
Tko provodi kontrolu?
Kontrolu higijenskog stanja klima uređaja vrše ovlaštene firme kojima je održavanje klima uređaja povjereno ili službe održavanja (poslovni objekti, hoteli, itd.), kao i vlasnici klima uređaja.
Kako se kontrola provodi?
Kontrola klima uređaja može se provesti na nekoliko načina:
1. Vizualnom kontrolom površina
Vizualnom kontrolom mogu se detektirati samo vidljive naslage nečistoća i biofilma, a to su one naslage koje su veće do 0,1 mm.
Nedostatak ovog načina kontrole je u tome što naslage nečistoća i biofilma koje su manje od 0,1 mm nisu vidljive prostim okom i površina je vizualno čista. Vizualno čista površina ne mora ujedno biti i mikrobiološki čista.
2. Dijagnostičkim priborom
Za dokazivanje bakterija i plijesni na vizualno čistim površinama može se koristi dijagnostički pribor kojim se metodom otiska i brisa određuje prisutnost aerobnih mezofolnih bakterija i plijesni.
Kod mikrobioloških otisaka (brisovi) broj aerobnih mezofolnih bakterija (AMB) predstavlja ukupnu količinu bakterija koja se nalazi na površini. Ako je ona povećana tada ukazuje na potrebu za čišćenjem, pranjem i dezinfekcijom.